کشور تایلند

تایلند،مرجع اطلاعات تایلند

تایلند، کشور کوچک و زیبایی در شبه جزیره هندوچین واقع در جنوب غربی قاره آسیا است. نام رسمی این کشور، پادشاهی تایلند می باشد در صورتیکه در قدیم این کشور را با نام سیام می شناختند .

تایلند از شمال با کشورهای برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه است. حکومت این کشور پادشاهی است و فرمانروای کنونی تایلند (رامای نهم) از سال 1946 میلادی تاکنون این سمت را برعهده گرفته و پادشاه تایلند نامیده می شود .

آداب و رسوم مردم تایلند

تایلند،کشور تایلند،راهنمای سفر به تایلند،واحد پول تایلند

فرهنگ مردم تایلند ریشه در فرهنگ هند و کمی هم چین دارد و دوران طلایی تاریخ این سرزمین زیبا به زمان فرمانروایی آیوتایا بازمیگردد که در همین دوران بوده است که آثار تاریخی و و رقص و نمایش در این کشور ریشه دوانده است .

از آنجا که مردم کشور تایلند، مردمی شاد هستند و همیشه بر لبانشان لبخند و خنده است به این کشور کشور لبخند می گویند. نحوه سلام تایلندی ها را وای (Wai) گویند که شامل چسباندن کف دو دست به یکدیگر در مقابل سینه است که از آن برای ادای احترام به دیگران هم استفاده می کنند. در سفر به تایلند اگر به چنین حرکتی از طرف مردمانش برخورد کردید بهتر است با همین حرکت سلام و احترامشان را پاسخ دهید .

تایلندی ها مردمانی خونگرم و بسیار مهمان نوازند و همیشه سعی دارند تا به گردشگران، توریست ها و مسافران کشورشان خوش بگذرد و با خاطره ای شیرین از آنها یاد کنند. تایلندی ها مانند بسیاری از کشورهای آسیایی در فرهنگ و آداب و رسوم خویش، احترام بسیار زیادی برای اجداد خود قایل هستند طوریکه این امر یکی از مهمترین فرهنگ ها و سنن آنها را تشکیل می دهد .

کشور تایلند دارای آیین و رسوم خاص خود می باشد که برگرفته از تاریخ، فرهنگ و افسانه هایشان بوده و مردمان تایلند به این فرهنگ پایبند بوده و از زن و مرد و پیر و جوان، همگی به آن احترام می گذارند .در فرهنگ تایلند، افراد مسن و سالخورده و بطور کلی بزرگان خانواده از جایگاه والایی در بین مردم برخوردارند. هرچند که این مردم با یکدیگر دوست و صمیمی هستند اما فاصله طبقاتی را هم در نظر گرفته و به ان توجه خاصی نشان میدهند .

مردم تایلند انسانهایی صبور و خوش رفتارند و تا حد ممکن از رفتارهای تند و ناشایست دوری می کنند و معتقد هستند که آرامش و نرمی کارسازتر از خشونت و بدی است .

همانطور که گفته شد، مردمان تایلند به برخی از رسوم خود بسیار معتقدند و تحمل توهین به آن آداب حتی از طرف یک مسافر یا توریست را ندارند. از این جمله می توان به اعتقادات دینی و مذهبی و همچنین حکومتی اشاره کرد. به عنوان مثال در بازدید از معابد و اماکن مقدس در تایلند، مردم باید ظاهر خود را رعایت کنند و از لباس مناسب و پوشیده استفاده نمایند. در هنگام ورود به این نوع اماکن، بازدید کنندگان باید کفش های خود را درآورده و به مقدسات مثل مجسمه بودا احترام بگذارند یا اینکه در مورد پادشاهی و خاندان سلطنتی توهینی نکنند .

دست زدن به سر افراد و با پا به شخص یا چیز با ارزشی اشاره کردن در بین مردم تایلند توهین تلقی می شود زیرا آنان سر را والاترین و پا را پست ترین عضو از بدن می دانند. همچنین کتاب جزء اشیاء با ارزش است و باز نگهداشتن بی دلیل آن و یا رها کردن کتاب بر روی زمین را بد می دانند .

در کشور تایلند رنگ ها معنی خاص خود را دارند و بیانگر روزهای هفته هستند. برای نمونه رزنگ زرد رنگ روز دوشنبه است و از آنجا که پادشاه تایلند در این روز متولد شده به رنگی سلطنتی مبدل گشته است. اگر در سفر به تایلند متوجه پرچمهای زیاد با رنگ زرد در گوشه و کنار تایلند شدید بدانید که به دلیل مذکور و علاقه مردم این کشور به پادشاهی کشور خویش است .

در مورد رابطه این مردم با حیوانات باید گفت که رابطه ای نزدیک است. فیل در بین مردم کشور تایلند از جایگاه خاص دینی-مذهبی و حکومتی برخوردار است و این اعتقاد ریشه در تاریخ و افسانه های باشکوه تایلند دارد .

دین و مذهب در تایلند

تایلند،کشور تایلند،راهنمای سفر به تایلند،واحد پول تایلند

مذهب در زندگی مردم تایلند نقش مهم و اساسی را ایفا می کند. مذهب اصلی مردم در کشور تایلند بودایی Boddhism بوده که دین بیش از 90 درصد از جمعیت کشور تایلند را شامل می شود. مذهب بودا خود به فرقه های مختلفی تقسیم می شود که بیشترین سهم مربوط به فرقه تراوادا Theravada است. بودا در حدود پانصد سال قبل از میلاد مسیح در هند می زیسته و بوداییان پیرو آموزه های معنوی وی هستند. سالها پس از مرگ بودا پیروانش به چندین فرقه تقسیم شدند که مهمترین این فرق از مذهب بودایی تراوادا است که مذهب اکثر مردم تایلند را شامل شده و فرقه مهم دیگر هم مهایانا یا بوداییان نواندیش است. اما این چند دستگی تاثیر چندانی در آیین پیروان بودا و همینطور تایلندی ها ایجاد نکرده و همچنان پیرو اصول این مکتب می باشند .

دومین دین پس از بودا در بین مردم تایلند، دین اسلام است و مسلمانان این کشور بیشتر در ایالتهای جنوبی تایلند زندگی می کنند. مسلمانان حدود 8 درصد از جمعیت کشور تایلند را در برگرفته و مجزا از دیگر ادیان در این کشور زندگی می کنند .

مسیحیان هم در حدود کمتر از 1 درصد از مذهب در تایلند را دارا بوده و اکثرشان کاتولیک هستند. بقیه مردم هم دارای دیگر ادیان هستند و بطور کل در تایلند آزادی ادیان رعایت می شود و مردم تایلند به تمامی مذاهب احترام ویژه ای قائل هستند .

جمعیت کشور تایلند

تایلند،کشور تایلند،راهنمای سفر به تایلند،واحد پول تایلند

جمعیت کشور تایلند در حدود 65/500/000 نفر است که دارای ملیتی تایلندی (Thai) بوده و بیش از 10 میلیون از این جمعیت در پایتخت تایلند یعنی شهر زیبا، دیدنی و توریستی بانکوک سکونت دارند و بقیه مردم در شهرها و جزایری همچون پاتایا، پوکت، چیانگ مای، سامویی،پی پی، هوا هین و ... زندگی می کنند. میانگین سنی دز این کشور بیش از 70 سال است که این بدلیل نحوه زندگی آرام و شاد و تغذیه صحیح و طبیعت بی نظیر در تایلند می باشد .

تاریخ تایلند

تایلند،کشور تایلند،راهنمای سفر به تایلند،واحد پول تایلند

درباره تاریخ کشور تایلند تا 300 سال گذشته گفته میشد که تایلندی ها از منطقه ای در شمال غرب چین بنام زی چوان در حدود 4500 سال پیش به این سرزمین مهاجرت کرده و در آنجا سکونت کرده اند. اما این تئوری با کشف چشمگیری از آثار دوره پیش از تاریخ در روستای بان چپانگ در ناحیه نانک هان از استان بودون تانی در شمال شرق تایلند دگرکون شد. با توجه به آثار و نشانه های بدست آمده از این کشف ها و بررسی های باستان شناسی، بنظر می رسد که خواستگاه تایلندی ها در همین سرزمین کنونی بوده و به 3500 سال پیش می رسد .

نام گذشته این کشور همانطور که قبلا گفته شد سیام بوده و از 11 می 1946 و طی یک بیانیه رسمی نام آن به تایلند تغییر یافت .

تای در لغت به معنی آزادی است و تایلند یعنی کشور آزادی .


وضعیت آب و هوای تایلند

تایلند،کشور تایلند،راهنمای سفر به تایلند،واحد پول تایلند

تایلند دارای آب و هوای گرمسیری همراه با درجه رطوبت بالایی است. درجه متوسط حرارت در این کشور حدود 30 درجه سانتیگراد بوده که از 23 تا 32/5 در نوسان است .تایلند یکی از کشورهای گرم نسبتا مرطوب حاره ای است. اقلیم موسمی با فصل بارانی از ماه می شروع شده و تا سپتامبر ادامه دارد و بقیه فصل نسبتا خشک سال می باشد. در مارس و آوریل بالاترین درجه حرارت و در دسامبر و ژانویه پایین ترین درجه حرارت را شاهد هستیم. متوسط درجه حرارت 28/1 درجه سلسیوس می باشد.

وضعیت آب و هوای تایلند بطور کلی به سه دسته گرم، بارانی و سرد تقسیم می شود. بهترین فصل برای سفر به تایلند بین ماههای نوامبر تا فوریه است که از گرمای هوا کاسته شده و بارش باران هم در این زمان کاهش میابد. در این موقع از سال دمای هوای تایلند در روز 28 درجه و در شب 12 درجه سانتیگراد خواهد بود هرچند که در هر فصلی از سال به دلیل نزدیکی تایلند به دریا و معتدل بودن آب و هوای آن سفر به این کشور زیباست .


وضعیت آب و هوای تایلند
  • فصل گرم و خشک در تایلند : از فوریه (دومین ماه سال ۱۳ بهمن تا ۱۱ اسفند) تا می‌(۱۲ اردیبهشت تا ۱۱خرداد)، میانگین دمای ۳۴ درجه، رطوبت ۷۵ درصد
  • فصل بارانی و آفتابی در تایلند : از ژوئن(۱۲خرداد تا۱۰تیر) تا اکتبر (۱۰ مهر تا ۱۰ آبان)، میانگین دمای ۲۹ درجه، رطوبت ۸۷ درصد
  • فصل سرد در تایلند : از نوامبر (۱۱آبان تا ۱۰ آذر)تا فوریه دومین ماه سال ۱۳ بهمن تا ۱۱ اسفند)، میانگین دما تا زیر ۲۰درجه، کاهش رطوبت

توجه : در بانکوک معمولا باران زیادی در ماه‌های آگوست (۱۱مرداد تا ۱۰ شهریور) و سپتامبر (۱۱شهریور تا ۹ مهر) می‌بارد و در اکتبر (۱۰ مهر تا ۱۰ آبان)به بیشترین حد خود رسیده و سیلاب‌هایی نیز در شهر جاری می‌شوند.

عزیزانی که قصد سفر به تایلند را دارند، برای اطلاع از آب و هوای این کشور در زمان مورد نظر خود با شماره 88851080 آژانس سفری دیگر تماس بگیرند .غذاهای تایلندی

تایلند،کشور تایلند،راهنمای سفر به تایلند،واحد پول تایلند

غذای مردم تایلند به دلیل موقعیت جغرافیایی این کشور بسیار متنوع است. تایلندی ها در طول شبانه روز از وعده های مشخص غذایی پیروی نکرده و در صورت احساس گرسنگی اقدام به طبخ و خوردن غذا می کنند. در میان سفره های آنها به وفور سبزیجاتی مانند: سیر، فلفل قرمز، فلفل سیاه، کاهو، برگ لیمو، ریحان و غیره همچنین برنج و غذاهای دریایی همچون ماهی و میگو یافت می شود .

مردمان تایلند بیشتر غذای خود را تفت داده و یا بخارپز می کنند و همیشه از سالاد و سس های با ادویه متبوع تغذیه می نمایند. بدلیل وجود شالیزارهای فراوان و حاصلخیز، برنج یکی از غذاهای رایج در تایلند بوده و چون این کشور از رودخانه های زیاد و دریا برخوردار است همیشه از ماهی و میگو و غذاهای دریایی هم می خورند .

غذاهای مناسب تایلندی شامل برنج، کاری، انواع سوپ و سالاد با ادویه و سس های لذیذ و همچنین ماهی و میگو می باشد. در تایلند اگر از یک نوع غذا با ادویه زیاد استفاده کنند دیگر غذاها را با ادویه کمتری درست می کنند تا تعادلی در مزه خوراک بوجود آید .


تبدیل ارز و واحد پول تایلند

تایلند،کشور تایلند،راهنمای سفر به تایلند،واحد پول تایلند

تایلند را بعد از اندونزی باید دومین اقتصاد بزرگ جنوب شرق آسیا دانست. اقتصاد کشور تایلند متکی به صادرات است و حدود 60 درصد از درآمد ناخالص داخلی آن از صادرات تامین می شود. مهمترین کالاهای صادراتی تایلند شامل پوشاک مانند لباس و کفش، برنج و زیور آلات می باشد هرچند که در دهه اخیر به سمت بازار الکترونیک نیز روی آورده است.

نرخ بیکاری در بین مردم تایلند 2/1 درصد و تورم 5/1 درصد بوده و حدود 10 میلیون از جمعیت آن زیر خط فقر هستند .

واحد پول تایلند بات (Baht) نامیده می شود که هر بات به 100 ستنگ (Satang) تقسیم می شود .

هم اکنون هر دلار آمریکا برابر با 31/58 بات و هر بات برابر با 38/6 تومان می باشد .(مسافرین عزیز می توانند برای اطلاع از آخرین تغییرات تبدیل ارزهای دلار، بات و تومان اینجا کلیک کنند.)

اسکناس های رایج در کشور تایلند شامل 1000 بات (خاکستری)، 500 بات (بنفش)، 100 بات (قرمز)، 50 بات (آبی)، 20 بات (سبز) و 10 بات (قهوه ای) هستند که با سفر به این کشور می توان از آنها استفاده نمود. بر روی تمامی اسکناس ها تصویر پادشاه کنونی تایلند بهمراه نشانهای سلطنتی و اماکن مقدس چاپ شده است .

ارزهای معتبر و چکهای مسافرتی را به آسانی میتوان در بانک ها، هتل ها، مراکز خرید و توریستی و صرافیها تبدیل نمود. مسافران گرامی دقت داشته باشند که در تایلند ریال را به بات تبدیل نمی کنند.

بهتر است تبدیل چک های مسافرتی در بانک های تایلند صورت گیرد که برای این کار شما به گذرنامه نیازمندید. نکته ای که باید به آن اشاره نمود این است که برای تبدیل ارز بهتر است به بانک ها و صرافی های معتبر مراجعه کنید تا اینکه ارز و پول خود را در هتل ها و یا مراکز خرید تبدیل نمایید. در حال حاضر هر دلار آمریکا معادل 31/61 بات تایلند و هر بات تایلند معادل 38/7 تومان ایران است. گفتنی است که استفاده از کارتهای اعتباری معتبری همچون امریکن اکسپرس، مستر کارت، ویزا و دینرز کارت به صورت گسترده ای در بین مردم کشور تایلند رایج است.


توجه : به دوستانی که قصد مسافرت و سفر به تایلند را دارند توصیه می کنم که برای پول تاکسی حدود 500 تا 600 بات که همان واحد پول تایلند است را از ایران با خود ببرند و بقیه پول خود را به اسکناسهای 50 و 100 دلاری آمریکا تبدیل نمایند چون این اسکناسها در تایلند بهتر و راحت تر تبدیل یا change می شوند .

اطلاعات بیشتر درباره تایلند


در اینجا می توانید نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را مطرح نمایید .


1391/6/10
رضا       نرخ بات
سلام ممنون از بابت سایت خوبتون میخوااستم بدونم نرخ بات در حال حاضر چقدر است با تشکر
پاسخ مدیر:
نرخ بات تايلند ****پاسخ مدير سايت: با سلام دوست عزيز نرخ بات در حال حاضر حدوده 70 تومان ميباشد با تشکر بابازاده 09122467627
1391/8/2
گیتا       تشکر
باسلام مطالب نوشته شده راخواندم لذت بردم. باتشکر
پاسخ مدیر:

نام:  
عنوان:  
متن:  
کد امنیتی: