جشن ها و فستیوال های تایلند

همه ساله در تایلند جشن ها و فستیوال هایی برگزار می شود که غیر از مردم تایلند، گردشگران و توریست های فراوانی از سراسر دنیا برای دیدن این مراسم به این کشور زیبا سفر می کنند .تعطیلات رسمی تایلند
اول ژانویه روز آغاز سال نو
3 فوریه آغاز سال نو چینی
18 فوریه سالروز نخستین موعظه بودا
6 آوریل سالروز یادبود پادشاه رامای اول
15-13 آوریل جشن سال نو تایلندی- جشن آب
اول می روز جهانی کارگر
5 می روز تاجگذاری پادشاه رامای نهم
15 می مراسم بزرگداشت بودا
16 جولای روز نیمه سال-بزرگداشت موعظه های بودا
۱۲ آگوست روز تولد ملکه، روز مادر
۲۳ اکتبر سالروز درگذشت رامای پنجم
۵ دسامبر روز تولد پادشاه، روز ملی، روز پدر
10 دسامبر روز قانونگذاری- تبدیل حکوت تایلند به سلطنت مشروطه
۳۱ دسامبر شب سال نو


جشنواره ها و فستیوال های تایلند

یكی از جذابیتهای گردشگری تایلند، جشنواره های متنوع و رنگارنگ ملی، بین المللی و مذهبی است. در این صفحه به طور مشخص جشنواره ها و رخدادها به تفكیك ماه های میلادی سال در معرض دید علاقمندان قرار می گیرند. برای كسب اطلاعات بیشتر در خصوص مقاصد متنوع گردشگری در تایلند می توانید به سایت اینترنتی اداره گردشگری تایلند مراجعه نمایید .

کم پیش می آید که در بانکوک باشید و جشن یا فستیوالی به مناسبتی برگزار نباشد! تایلند در طول سال، شاهد چندین جشن زیبا به مناسبت های مختلف است که بعضی از آنها نیز جزو تعطیلات رسمی کشور هستند. تایلندی ها از آنجا که علاقه زیادی به جشن و شادی دارند، از هر فرصتی حتی کریسمس، برای برگزاری جشن های ملی استفاده می کنند به طوری که سال نو را در تایلند سه بار جشن می گیرند: سال نو میلادی در ژانویه، سال نو چینی در فوریه و سال نو تایلندی در آوریل. بیشتر جشن ها ملی نیز در فصل خنک که بین ماه های نوامبر تا فوریه است، برگزار می شوند .

جشن ها و فستیوال های سالیانه تایلند


ژانویه
18 الی 20 ژانویه جشنواره چتر و نمایشگاه صنابع دستی شهر سن كامپهائنگ واقع در استان چیانگ مای. یكی از صنایع دستی زیبای این شهر، چترهایی است كه با كاغذهای نقاشی شده مخصوص تهیه شده است. مردم تایلند در این نمایشگاه كه در خیابان مركزی شهر برگزار می شود هنر سنتی تولید چتر را جشن می گیرند. همچنین نمایشگاههایی از صنایع دستی و مسابقات مختلف هنری نیز در این ایام برگزار می شوند .
23 ژانویه الی اول فوریه نمایشگاه یادبود Don Chedi در شهر سوپان بوری. در اواخر قرن 16 میلادی شاه نارسوان Naresuan كبیر ، فرمانروای آیوتایا، در یك نبرد تاریخی كه بر پشت فیل انجام شده است موفق به شكست فرمانده دشمن می گردد. این پیروزی منجر به آزادی تایلند از اشغال نیروهای دشمن می شود. و این جشنواره این رخداد مهم تاریخی را جشن می گیرد .
فوریه
1 الی 3 فوریه جشنواره سه روزه گل در شهر چیانگ مای در شمال تایلند
5 الی 16 فوریه سال نو چینی و رژه شیر و اژدها در شهر ناكون سووان Nakhon Sawan.
16 الی 19 فوریه نمایشگاه شاه نارای Narai كبیر در شهر لوپ بوری Lop Buri. در زمان سلطنت پادشاه نارای كبیر در شهر آیوتایا، پایتخت سابق تایلند، (سالهای 1656 تا 1688) روابط دیپلماتیك میان سیام (نام قدیمی تایلند) و كشورهای مختلف اروپایی و آسیایی جهان من جمله ایران برقرار شد.
فوریه جشنواره پرنده های حصیری در شهر چای نت Chai Nat
26 فوریه نمایشگاه رب النوع لیم كو نیائو Lim Ko Niao در شهر جنوبی پتانی Pattani. لیم كو نیائو نام رب النوعی است كه مردم شهر پتانی در جنوب تایلند اعتقاد دارند دارای قدرت جادویی است.
مارس
1 الی 3 مارس جشنواره كائوپنكون، Kao Phan Kon كه در آن 13 داستان بودایی به نمایش در می آیند. محل این جشنواره در شهر لوی ات Loi Et است.
مارس جشنواره بادبادكها در بانكوك
آپریل
8 الی 15 آپریل جشنواره Dok Khun Siang Khaen . با نزدیك شدن به سونكران یا سال نوی سنتی تایلند مردم به راهبان بودایی غذا می دهند و خانه های چوبی كه برای مجسمه های بودا تهیه كرده اند را تمیز می كنند.
11 الی 15 آپریل مراسم سال نو تایلندی ، موسوم به سونكران در شهر چیانگ مای در شمال تایلند
12 الی 15 آپریل جشن سال نو تایلند موسوم به جشن آب پاشی كه در سراسر كشور برگزار می شود. مردم تایلند عقیده دارند كه پاشیدن آب باعث خوش یمنی است.روز سونكران كه 13 آپریل است به طور رسمی روز احترام به بزرگان و سالمندان نامگذاری شده است. در این روز افراد جوان تر خانواده به بزرگان خانواده آب مقدس و معطر هدیه می دهند. برای احترام به بنیان خانواده روز 14 آپریل به نام روز خانواده نامگذاری شده است.
جشن سال نو تایلندی، در ۱۳ آوریل هر سال برگزار می شود و ۳ روز به طول می انجامد تا ۱۵ آوریل که نخستین روز سال جدید است. واژه Songkran در زبان تایلندی به معنی حرکت کردن و تغییر مکان است و علت نامگذاری آن حرکت خورشید در منطقه البروج است.
در این روز همچنین جشن آب برگزار می شود که در واقع شروع فصل باران بوده و به باور مردم تایلند، این آب بداقبالی را از آنها شسته و دور می کند. این سنت در جامعه تایلندی بسیار باارزش است. در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو برروی دست های آنها نشان دهند و در مقابل از دعای آنها برای خوش بختی و سعادت برخوردار شوند.
در بعد از ظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می پاشند. معروف ترین جشن آب، در ایالت چیانگ مای در شمال تایلند برگزار می شود که مردم زیادی در این روزها از مناطق مختلف کشور برای شرکت در این جشن به چیانگ مای می روند.
می
10 الی 12 می مراسم شخم زنی سلطنتی. یك تشریفات مذهبی برهمایی كه كشاورزان عقیده دارند می تواند فراوانی نعمت كشاورزی را پیش بینی نماید. این مراسم توسط مقامات ارشد وزارت كشاورزی و تعاون انجام می شود. این مراسم كه در سال 1960 مجددا توسط پادشاه بامیبول آدیولادج برقرار شد فصل كاشت برنج را به طور رسمی اعلام می كند.
10 الی 12 می فستیوال پرتاب موشك در شهر یاسوتون Yasothon . در این زمان كشاورزان كه موشكهای مختلف در اندازه های گوناگون را ساخته اند، با پرتاب موشك از خدایان می خواهند كه همزمان با فصل كاشت برنج، باران كافی را برای محصولشان نازل كند. این جشن دو روز به طول می انجامد.
ژوئن
ژوئن
در این جشنواره كه بر اساس یكی از داستانهای معروف بودایی برگزار می شود، مردان جوان لباسهایی به شكل ارواح بر تن می كنند و مجسمه بودا را همراهی می كنند.راهبان بودایی نیز داستان كامل شدن فكری بودا و رسیدن به نیراوانا یا انسان كامل را شرح می دهند.
26 ژوئن روز سانتون پو Sunthon Phu
این روز كه توسط یونسكو نیز به رسمیت شناخته شده است سالگرد تولد شاعر معروف تایلند Sunthon Phu را جشن می گیرد. كارهای كلاسیك این شاعر تایلندی برای مردم پیر و جوان تایلند شناخته شده است. این مراسم در پارك یادبود سانتون پو در شهر رایونگ Rayong برگزار می شود.
جولای
24 الی 25 جولای جشنواره اهدای گل یا Tak Bat Dok Mai
در این جشنواره كه همزمان با روزه بودائی است . راهبان بودایی از معابدشان خارج نمی شوند و راهبان و پرهیزكاران بودایی هدایا و گلها را به نشانه احترام به بودا تقدیم می كنند. این مراسم در شهر سارابوری Saraburi برگزار می شود.
25 جولای فستیوال شمع در شهر ابون راچاتانی Ubon Ratchathani
روزه بودایی زمانی است كه راهبان بودایی از معابدشان خارج نمی شوند. و می بایست در داخل معبد باقی بمانند. مردم اوبون راچاتانی برای شاخص نمودن این تلاش راهبان شمع های بزرگی را كه معمولا از موم زنبور عسل ساخته می شود را با دقت و ظرافت آرایش می دهند و در انتها این شمعها را به معابد اهدا می كنند.
آگوست
12 آگوست سالگرد تولد ملكه و روز مادر
سپتامبر
21 الی 25 سپتامبر مسابقات قایقرانی در شهر ناراتیوات Narathiwat
اكتبر
5 الی 14 اكتبر جشنواره گیاهخواران در پوكت Phuket
این مراسم سالانه كه همزمان با نهمین ماه تقویم چینی برگزار می شود مصادف با دوره ده روزه ای است كه طی آن چینی ها تنها از گیاهان تغذیه می كنند. مراسم قابل توجهی در معابد چینی ها در این ایام برگزار می شود.
17 الی 21 اكتبر جشنواره قایقهای نوارنی – رودخانه مكونگ در شهر ناكون پانوم Nakhon Phanom
این جشنواره به مناسبت خاتمه فصل بارانی برگزار می شود.
18 الی 21 اكتبر جشنواره قلعه های مومی و مسابقات قایقرانی
این مراسم جشن خاتمه فصل بارانی بودایی است. مردم شمال شرق تایلند با استفاده از موم زنبور عسل معابد كوچك بودایی درست می كنندتا بااین كار آینده خود پس از تولد را تعیین نمایند. در شهر ساكون ناكون Sakon Nakhon فستیوالی از این قلعه های مومی در كنار مسابقات قایقرانی برگزار می شود.
19 الی 17 اكتبر جشنواره Chak Phra و Thot Phapa
از اعیاد بودایی است كه طی آن مجسمه های بودا در ارابه های تزیین شده حمل می شوند و طی آن لبسهای زعفرانی رنگ به راهبان بودایی اهدا می شود.همچنین كمكهای مادی مردم به معابد اهدا می شود.این مراسم در شهر سوراتانی Surat Thani برگزار می شوند.
نوامبر
6 الی 10 نوامبر مسابقات سالانه قایقرانی در شهر ناكون راچاسیماNakhon Ratchasima
نوامبر جشنواره لوی كراتونگ یا جشن ماه کامل Loi Krathong
این مراسم در شب ماه كامل دوازدهمین ماه قمری برگزار می شود. در طی این مراسم قایقهایی كه از گندم درست شده اند و برروی آنها شمع، عود و گل قرار داده شده است برروی رودخانه ها شناور می شوند. این مراسم در سراسر كشور و به طور خاص در شهر سوخوتای Sukhothai پایتخت سابق تایلند برگزار می شود.
یکی از زیباترین و محبوب ترین جشن های تایلند لوی کراتونگ است. این جشن هر سال در روز ماه کامل از دوازدهمین ماه تقویم قمری تایلند برگزار می شود که در تقویم میلادی معمولا روزی از ماه نوامبر است. لوی به معنای شناور کردن و کراتونگ به معنای کلکی به شکل نیلوفر آبی و ساخته شده از برگ موز است.
در شامگاه این روز بسیاری از مردم به کانال یا رودخانه نزدیک محل سکونت خود می روند تا کلک های خود را که شمع و عود روی آن را روشن کرده اند، برای ادای احترام و تشکر از الهه آبها، در رود رها کرده و تمام کینه ها، خشم و پلیدی ها ار از خود دور کنند. مردم هم چنین ناخن و موی خود را کوتاه کرده و آن را همراه با کلک خود رها می کنند تا ناپاکی ها را از وجود خود پاک کنند، آنها بر این باورند که این کار برای آنها خوش شانسی می آورد و گناه و بدی را دور می کند.
کلک ها از پوست و برگ درخت موز ساخته شده و با یک گل، یک شمع و ۳ عدد عود و سکه تزیین می شود. پیش از رها کردن آن در آب، آنها را روشن می کنند . تایلندی ها معمولا هنگام رها کردن کلک خود در آب آرزویی می کنند و بسیاری باور دارند که اگر شمع آنها تا زمانی که از نظر خارج نشده، روشن بماند، آرزوی آنها برآورده خواهد شد.
در چیانگ مای روز قبل از لوی کراتونگ، این روز را جشن می گیرند و فانوس های خود که به شکل بالون هستند را در شامگاه این روز رها می کنند تا بد اقبالی از آنها دور شود و نور فانوس راه درست را در زندگی به آنها نشان دهد.
16 الی 17 نوامبر نمایش فیلها در شهر سورین Surin
23 نوامبر الی 5 دسامبر مراسم گرامیداشت پل رودخانه كؤای در شهر كانچانابوری Kanchanaburi
پلی كه در جریان جنگ دوم جهانی برروی رودخانه كوای ساخته شد تا نیروهای ژاپنی بتوانند تداركات خود را به برمه برسانند.
29 نوامبر الی 10 دسامبر نمایشگاه ابریشم در شهر كون كائن Khon Kaen
دسامبر
5 دسامبر سالگرد تولد پادشاه تایلند و رژه سلطنتی
13 الی 19 دسامبر جشن بنای یادبود و شهر باستانی آیوتایاAyutthaya
شهر باستانی آیوتایا كه در سال 1991 توسط یونسكو به عنوان یك میراث فرهنگی ثبت شده است پایتخت قدیمی و باستانی تایلند بوده است. در این مراسم فرهنگ باستانی و سبك و سیاق زندگی مردم به نمایش در می آید. مقبره شیخ احمدقمی اولین ایرانی كه به سرزمین سیام (تایلند امروزی) مهاجرت نموده است نیز در این شهر قرار دارد.

عکسهای بعضی از جشنهای تایلند :

جشن های تایلند

فستیوالهای های تایلند

جشن های تایلند

جشن های سالیانه تایلند

جشن های تایلند

جشن ماه کامل در تایلند

در اینجا می توانید نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را مطرح نمایید .نام:  
عنوان:  
متن:  
کد امنیتی: